ایران مجوز
  ایران مجوز

  منظور از رکورد لیبل در صنعت موسیقی چیست؟

  منتشرشده در اخبار و مقالات

  منظور از رکورد لیبل در صنعت موسیقی چیست؟

       رکورد لیبل (Record Label) یا ناشر موسیقی به شرکت‌های تجاری با زمینه فعالیت نشر، بازاریابی موسیقی و کشف استعداد های این حوزه گفته می‌شود .منظور از بازاریابی در موسیقی بیشتر جذب مخاطب برای هنرمندان و کسب درآمد از این راه بوده، که شامل برندینگ هنری و گسترش پایگاه طرفداران هنرمند یا FanBase می شود.

       وظیفه رکورد لیبل‌ها در جهان بسیار گسترده است، ابتدا باید به دنبال کشف استعداد باشند پس از آن آموزش‌های لازم را به هنرمند تازه وارد خود بدهند، و در ادامه امکانات ساخت موسیقی را برایش فراهم کنند. پس از به پایان رسیدن مراحل ساخت موسیقی حال این خود کمپانی است که باید موزیک ساخته شده را ارزیابی کند و ببیند که استاندارهای لازم فراهم شده یا نه، سپس نوبت بازاریابی است. یعنی اثر در کدام منطقه جغرافیایی بیشتر می‌تواند مورد استقبال مخاطبین واقع شود؟

     پیش تر اشاره شد هر هنرمند جدا از اموری که در آن متخصص است نیازمند دیده شدن و رسید صدایش به گوش مردم است، که این وظیفه را رکورد لیبل انجام می‌دهد.

  • رکورد لیبل‌های بزرگ یا Big Three

       رکورد لیبل‌ها به سه دسته مستقل، محلی و چند ملیتی نام گذاری می شوند که از سال ۲۰۱۲ به بعد تنها از سه کمپانی (Universal Music Group)،   (Sony Music Entertainment) و  (Warner Music Group) به عنوان بزرگان صنعت موسیقی نام برده می‌شود. درسال ۲۰۱۴ بر پایه آمار انجمن موسیقی مستقل (Association of Independent Music) ۶۵ تا ۷۰ درصد از سهم بازار جهانی موسیقی متعلق به این سه کمپانی بوده است.

     رکورد لیبل‌ها اکثرا زیر نظر سازمانی تحت عنوان موزیک گروپ فعالیت می‌کنند. این موزیک گروپ‌ها هم از شرکت‌های خوشه‌ای یا کنگلومرا که به صورت شرکت‌های هُلدینگ (شرکتی که دارای شرکت‌های زیرمجموعه دیگر بوده و کنترل شرکت‌های زیرمجموعه مستقیماً زیر نظر مدیران و هیئت مدیره شرکت اصلی است) تشکیل شده اند. به عبارتی دیگر بیشتر رکورد لیبل‌ها زیر نظر سه کمپانی بزرگ صنعت موسیقی کار می‌کنند و به رکورد لیبل‌هایی که زیر نظر سه ابر شرکت یاد شده، فعالیت نمی کنند رکورد لیبل‌های مستقل می‌گویند.

  ادامه مطلب...

  چگونه همزمان با خواندن اجرا(بازی)  کنید؟(2)

  منتشرشده در اخبار و مقالات

  اجرا در یک گروه موسیقی:

  ۱.لبخند بزنید، بخندید و لذت ببرید.
  اگر شما به طور غیر قابل کنترلی زمان خوبی داشته باشید، تماشاگران هم همین حس را پیدا می کنند. شما باید فضا را شاد نگه دارید، سپس هم تماشاگران هم اعضای گروهتان از شما پیروی می کنند. اگر شما لبخند بزنید و خوش بگذرانید به آنها هم خوش میگذرد. حتی برای اجراهای سخت یا زمانی که در حالت ۱۰۰٪ خود نیستید، روش "وانمود کنید تا واقعا به آن برسید" به همه کمک می کند تا زمان بهتری را داشته باشند.

  •حتی اجراهای جدی و گروه های هاردکور هم زمانی که روی سن اجرا می کنند سعی میکنند خوش بگذرانند ، پس از اینکه خوش بگذرانید نترسید.

  ۲.در حرکت باشید مخصوصا اگر در حال نواختن نیستید.
  چندتا از خواننده های کلاسیک مانند میک جگر از گروه رولینگ استونز را ببینید، و دقت کنید که او هیچ وقت بدون حرکت یکجا نمی ایستد. برای مبتدیان، یک راه خوب این است که فکر کنید قرار است برای هر نفر در اتاق حداقل یک بار به صورت انفرادی اجرا کنید. پس شما ممکن است به سمت چپ بروید و یک مدتی برای آنها بخوانید و سپس به سمت راست بروید وکمی برای کسانی که سمت دیگر اتاق هستند بخوانید.

  •اگر خواننده های پس زمینه دارید برای چند قسمت به آنها بپیوندید تا حس وحدت خود را نشان دهید.

  •اگر از میکروفون سیم دار استفاده می کنید اندازه سیم را در زمان تست میکروفون چک کنید تا به صورت اتفاقی آنرا از تقویتگر (امپلیفایر) جدا نکنید.

  چگونه همزمان با خواندن اجرا(بازی) کنید - اگر خواننده های پس زمینه دارید برای چند قسمت به آنها بپیوندید تا حس وحدت خود را نشان دهید

  ۳.در خدمت فضای آهنگ باشید، با تقلید کردن از لحن و احساس آهنگ.
  اگر در حال اجرای آهنگ های غمگین هستید، اصلا شاید حرکت نکنید‌. شاید حتی در نظر بگیرید که از یک چهار پایه یا صندلی استفاده کنید، در یکجا ثابت باشید و حس دراماتیک بیشتری را القا کنید. با این حال، برای آهنگ های راک فقط وسط سن یکجا نایستید، حرکت کنید، بپرید و بخوانید جوری که انگار تسخیر شدید.
  •چگونه می توانید حالت صورتان را تغییر دهید تا با آهنگ همسان باشد؟ در چه زمانی متن آهنگ احساسی است؟ برا یک درس خوب، خواندن جف تیت(Geoff tate) را تماشا کنید.

  •برای یک اجرای واقعا فوق العاده ، می توانید این دو افکت را با هم ترکیب کنید به عنوان مثال ، در آهنگی که با آرامی قدرت پیدا می کند مثل "همیشه نمی توانید به آنچه که می خواهید برسید" اول روی صندلی بشینید سپس با انرژی غیر قابل کنترل از روی آن بلند شوید.

  چگونه همزمان با خواندن اجرا(بازی) کنید - ماشاگران را با لحظه های دست زدن یا خواندن مشارکتی با خودتان همراه کنید

  ۴.تماشاگران را با لحظه های دست زدن یا خواندن مشارکتی با خودتان همراه کنید.
  به عنوان رهبر گروه، شما باید در کنترل باشید تماشاگران را به درون لحظه بکشید و آنها را درگیر در موسیقی کنید. این که این چقدر آسان باشد بستگی به تماشاگران و شوق آنها دارد ولی شما می توانید از چند حیله استفاده کنید:

  •دست زدن یا همزمانی آسان است و با هر جمعیتی سازگار است. برای این کار، از گروهتان بخواهید که در یک قسمت ۲-۴ میزان(bar) بیشتر بنوازند، بالای سرتان دست بزنید تا تماشاگران با شما همراه شوند.

  •به تماشاگران قبل از اینکه آهنگ شروع شود یک همخوانی ساده یاد بدهید. به عنوان مثال، تهلیل(chorus) آهنگ احتمالا قسمتی دارد که می شمارد ۱،۲،۳،۴،۵. قبل از شروع آهنگ این را به تماشاگران بگویید و ازشان بپرسید که آیا می خواهند در یک آهنگ با گروه همخوان شوند.

  •از یک آهنگ کاور شناخته شده استفاده کنید. اجرای آهنگی که همه می دانند به همه اجازه می دهد که با شما همخوان شوند، حتی اگر هنوز گروه بزرگی نیستید. اگر شروع به خواندن کنند احتمال آن بیشتر است که تا آخر در اجرای شما درگیر باشند.

  ۵.بقیه اعضای گروه را در زمان های ساکت تر معرفی کنید.
  در حالی که دارید صدا ها را تنظیم می کنید این روش خوبی برای پر کردن زمان است،یا برای پر کردن زمان قبل یا بعد از رفتن روی سن. یادتان باشد، با اینکه شما چهره ی گروه هستید،شما تنها عضو آن نیستید. زمانی را برای معرفی کسانی که پشت شما هستند بگذارید این همه را خوشحال تر میکند.
  •"روی گیتار ما... فوق العاده را داریم... "

  •"کسی که ریتم رو نگه میداره...... "

  •از اینکه به این معرفی ها پر و بال بدهید نترسید. بگید مال کجا هستند،یک موضوع جالب درباره آنها، یا اینکه مهارتشان را تحسین کنید.
  •بعضی از خواننده های اصلی هر شخص را جدا معرفی می کنند. مثلا گیتاریست را بعد از یک‌ تکنوازی پایانی آهنگ معرفی کنید یا درامر را بعد از یک بیت هیجانی درام معرفی کنید.

  ۶.از کمی بداهه گویی برای همراه کردن تماشاگران استفاده کنید.
  یکی از بهترین مثال ها جمله کلاسیک رگی(reggae) و اسکا
  "pick it up, pick it up, pick it up!"
  است،که برای به جنبش دراوردن گروه و رقاص ها استفاده می شود. خیلی از خواننده ها در یک لحظه از آهنگ از "آره", "بزن بریم", "یالا" استفاده می کنند تا انرژی آهنگ حفظ شود.

  •از اینکه در موسیقی غرق شوید نترسید این بهترین راه برای غرق کردن تماشاگران در موسیقی است.

  چگونه همزمان با خواندن اجرا(بازی) کنید - از اینکه در موسیقی غرق شوید نترسید این بهترین راه برای غرق کردن تماشاگران در موسیقی است

  ۷.در قسمت های تک نوازی عقب بایستید و اجازه دهید اعضای گروهتان بدرخشند.

  شما نباید همیشه در مرکز توجه باشید. هر زمانی که یکی از اعضای گروهتان در حال اجرای یک بخش است، عقب بایستید و اجازه دهید تماشاگران به او توجه کنند. حداکثر می توانید او را قبل از اجرا معرفی کنید:

  •"بگیر دستت _" روش خوبی برای دادن فرمون به گیتاریست قبل از شروع تکنوازی اش است.

  چگونه همزمان با خواندن اجرا(بازی) کنید - اگر دوست دارید کار خاصی را انجام دهید،یک آلت ضربی ساده بنوازید

  ۸.اگر دوست دارید کار خاصی را انجام دهید،یک آلت ضربی ساده بنوازید.

  این می تواند با توجه به آهنگ تغییر کند، چون کمی عجیب است که در آهنگ های آرام با انرژی زیاد در حال جنب و جوش باشید. دایره گزینه ی کلاسیک است، از آنجایی که می توانید آنرا همراه با بیت آهنگ به کنار پای تان بزنید. بعضی از خواننده ها با توجه به نوع آهنگ از چوب بلوک،زنگ یا مثلث استفاده می کنند.

  •از اعضای گروهتان بپرسید که آیا آهنگ هایی هستند که بتوانید به راحتی روی گیتار آکوستیک یاد بگرید تا بعضی اوقات از آن در اجراتان استفاده کنید.
  اکثرا نیازی نیست که این گیتار را با صدای بلند بنوازید، فقط از آن به عنوان پس زمینه ای آرام استفاده کنید، این کمک می کند که حتی اگر درست هم ننوازید خیلی دیده نشود.

  •این به نظر واضح می رسد اما اگر با نواختن یک آلت موسیقی، در حال خواندن، با هم زمان ساختن نوازندگی و آواز به مشکل می خورید از نواختن پرهیز کنید. صدای شما اولویت تان است.

  ۹.برنامه ریزی از قبل یا استفاده دوباره از بازی ها، حرکات و داستان ها.

  اگر تا حالا یک گروه را دوبار در یک تور دیدید متوجه می شوید که این چقدر معمول است. موقعی که بین آهنگ ها داستان خنده داری درباره روزتان برای تماشاگران تعریف می کنید و آنها می خندند، این را در اجرا های دیگر تان تکرار کنید تا ببینید همان واکنش را می گیرید یا نه. حتی می توانید بازی ها و حرکاتی را طراحی کنید تا گروه و تماشاگران به هم نزدیک شوند.

  •گفتگوی خنده داری بین شما و اعضای گروهتان هست که جمعیت از آن لذت ببرند؟

  •اگر رقصیدن را دوست دارید حرکات یا روتین هایی هست که آنها را هر دفعه تکرار می کنید؟

  •برای گروه های هارد راک قسمت های مهم و اوجی هست که از روی سن شیرجه بزنید یا به طور دراماتیک برقصید.؟

   

  چگونه همزمان با خواندن اجرا(بازی) کنید - همانطور که متن آهنگ را می خوانید به آن احساس ببخشید

   

  ۱.همانطور که متن آهنگ را می خوانید به آن احساس ببخشید.

  خواننده-آهنگ نویسان ، خواننده های کنسرت انفرادی و دیگر هنرمندان که خودشان آواز می خوانند، هنرمندان شخصی و صمیمی ای هستند. هدف شما به عنوان یک خواننده این است که مخاطبان احساس کنند در یک اتاق تنها با شما هستند، این که می توانند سمت عمیقا شخصی و آسیب دیده شما را ببینند.

  •قسمتی هست که یک خط را با خشم بخوانید؟ یا یک خط مربوط به قلب شکسته تان را با لرزشی غمگینانه بخوانید؟ چگونه می توانید متن آهنگ را به شیوه ای منحصر به فرد و شخصی بخوانید.

  •یک استراتژی خوب این است که درباره هر آهنگ طوری فکر کنید که انگار این اولین بار است که آن را می خوانید. اگر آن را برای یک دوست نزدیک بخوانید او از شما انتظار دارد که چه احساساتی را نشان دهید؟

  • با این که او در یک گروه است، اما عملکرد اریک کلپتون را در مورد "Unplugged"، به ویژه آهنگ "Tears in Heaven"، برای خوانندگی با احساس بررسی کنید.

  ۲.از دست ها و طرز ایستادنتان برای وقار بخشیدن به اجرای تان استفاده کنید.
  لوسیانو پاواروتی یکی از رسا ترین و درست انجام شده ترین اجراها را دارد، از ژست های بزرگ و حالت چهره احساسی استفاده می کند تا واقعا آهنگ هایش را مجسم کند.این مخصوصا برای آهنگ های او مهم است، زیرا آنها در زبان های مختلف هستند و مخاطب برای فهم آنها نیاز به راهنمایی دارد. هر خواننده ای می تواند از حالت های چهره و طرز ایستادن قدرتمند ولی شخصی او یاد بگیرد.

  •حتی اگر در حال نواختن هستید می توانید از دست تان برای اضافه کردن دراما استفاده کنید،با استفاده از حرکات برجسته تر از معمول و اضافه کردن کمی نمایش به اجرای تان.

  چگونه همزمان با خواندن اجرا(بازی) کنید - اجرای تان را با حالت یا احساسات حاضرتان هماهنگ کنید

  ۳.اجرای تان را با حالت یا احساسات حاضرتان هماهنگ کنید.

  زمانی که تنها اجرا می کنید فضای بیشتری برای نشان دادن شخصیت تان یا فی البداهه اجرا کردن دارید. یک مثال واضح گام آهنگ است، که می توانید آنرا خودتان تعیین کنید، بدون آنکه نگران باشید که گروه گام تان را دنبال می کند یا نه. اگر پر انرژی هستید سرعت آهنگ را کمی بالا ببرید. اگر آهنگ نیاز به فکر و اندیشه بیشتری دارد سرعت آهنگ را کم کنید.به طور مشابه ، درجه صدای خواندن و نواختن تان می تواند جوری تنظیم شود که به اجرای شما ظرافت ببخشد ، بلند تر برای احساسات واضح و عاطفی و آرام تر برای بخش های عرفانی.

  •این همان چیزی است که در آهنگ ها مهم است، زیرا شما می توانید سرعت و حجم را برای ایجاد تنش و تعلیق در زمان اجرا تغییر دهید. به این کار "پویایی" می گویند.

  ۴.مخاطبان خود را در بین آهنگ ها با داستان یا جوک سرگرم کنید . آنچه شما می گویید با شماست، اما یک قاعده خوب این است که آن را کوتاه و شیرین نگه دارید. نگران نباشید که داستان ها و جملات مشابهی را به کار ببرید، مخصوصا اگر آنها با مخاطبان خوب جواب دهند. چند ایده از چیزهایی که می توانید بگویید عبارتند از:

  •داستانی در مورد الهامی که برای آهنگ داشتید، یا پروسه ی نوشتن آهنگ.

  •جملاتی در مورد جایگاه، محل برگزاری، و یا رویداد.

  •یک داستان شخصی از روز تان یا هفته تان.

  • پرسش و یا نظر در مورد مخاطبان.

  •تشکر و قدردانی برای آمدن و لذت بردن از آهنگ تان.

  ۵.با هر گوشه ای از اتاق ارتباط برقرار کنید. مطمئن شوید که به سمت هر قسمت از اتاق، رو کنید،بخوانید و نگاه کنید. یک راه خوب برای انجام این کار این است که فقط یک الگوی ساده ایجاد کنید، مانند چرخش به راست و چپ، اما همانطور که بهتر می شوید، روش های طبیعی تری برای آن پیدا می کنید. از چشمانتان برای آوردن مخاطبان به جهان تان استفاده کنید و از این که مستقیم به مخاطبان نگاه کنید نترسید.

  •ساده ترین راه برای اسکن کردن مخاطبان این است که به بالای سر مردم در صندلی های وسط نگاه کنید، و از آنجا به چپ و راست نگاه کنید.

  چگونه همزمان با خواندن اجرا(بازی) کنید - اجازه دهید موسیقی تان شما را حمل کند

   

  6.اجازه دهید موسیقی تان شما را حمل کند.
  بهترین روش برای اجرای طبیعی روی صحنه این است که آن را مکررا انجام دهید. هرچه بیشتر در مقابل مردم قرار بگیرید و شروع به اجرا کنید، کل این موضوع بیشتر مثل طبیعت دوم تان می شود و به شما اجازه می دهد تا در هنگام اجرا شخصیت تان را بیشتر و بیشتر نشان دهید. به جای وانمود کردن یا بازی کردن شخصیتی که با آن راحت نیستید، فقط تمرکز خود را بر روی خواندن آهنگ به بهترین نحوی که می توانید، بگذارید. بعد از مدتی حالت صورت و بدنتان به طور طبیعی همراه می شوند.

  ۷.از بازی تان فیلم بگیرید و بعدا آنرا تماشا کنید تا ایده هایتان را بهبود ببخشید.
  مشاهده و گوش دادن به نمایش های قدیمی تان، بهترین راه برای متوجه شدن دید مخاطبان است ، ببینید کدام بخش ها می توانند پیشرفت کنند. هنگام تماشای خود، سعی نکنید بیش از حد از خودتان انتقاد کنید، زیرا سرزنش کردن خودتان برای اشتباهات کوچک آسان است. در عوض، به مخاطبان توجه کنید. چه چیزی باعث بیشترین تشویق می شود، چه جایی مردم به نظر کمی خسته اند، و چه مدت طول می کشد که آنها به فضای آهنگ بپیوندند؟

  مترجم : الناز محمدی

  ادامه مطلب...

  هشت نشانه‌ای که علامت این هستند که شما یک شعر خوب نوشته‌اید

  منتشرشده در اخبار و مقالات

  فهم اینکه آیا شما شعر خوبی را نوشته اید یا خیر، می‌تواند دشوار باشد. و با وجودی که هر خواننده به روش خودش نسبت به این شعر واکنش نشان خواهد داد، نشانه‌هایی وجود دارند که تایید می کند  یک شعر قابل اطمینان و موفق بوده و به احتمال زیاد منتشر خواهد شد.

  1. شکل گیری ایده‌های بزرگ

  شعر شما با ایده‌ای دست به گریبان است که مشکل، جذاب، هیجان انگیز، پریشان کننده، با معنی و متقاعد کننده می‌باشد. این لزوما بدان معنا نیست که شما درباره جنگ جهانی، یا سیاست، یا تئوری‌های بزرگ جامعه شناسی چیز می‌نویسید. حتی کوچکترین لحظه‌ها می‌توانند حقایق بزرگی را انتقال دهند و در شعر، شما از کنکاش‌های عمیق هراسی ندارید.

  1. انتقال ایده‌ها به بهترین نحو

  شعرا گزینه‌های بسیاری در اختیار دارند: آنها می‌توانند به شعرشان قافیه بدهند یا ندهند. آنان می‌توانند از یک وزن تکرار شونده پیروی کنند یا نکنند. آنها می‌توانند بین خطوط فاصله دو برابر داشته یا نداشته باشند. آنها می‌توانند یک نمایش بصری را انتخاب کنند، یا اینکه می توانند شعر خود را بطور ساده ارائه دهند. کلید این کار، انتخاب بهترین گزینه‌ای است که برای نظم شما مناسب باشد، مهم نیست که دیگران چه می‌گویند.

  1. انتخاب کلمات عالی

  یک شعر خوب، نشان دهنده بکارگیری دستور زبان و علم نحو عالی است. معیارهای نیمه کاره کارساز نمی‌باشند. اشتباه در اینجا جایی ندارد. شما به عنوان یک شاعر، سخت کار نموده اید تا بهترین گزینه را برای تک تک واژگان شعرتان انتخاب نمایید.

  1. استفاده از تصاویر قدرتمندی

  یک شعر خوب نشانه‌ای از تلاش نویسنده برای شناساندن مفهوم دنیا می‎باشد و اغلب، ایده‌هایی که می‌توانند در نثر بیان شوند، گاهی می‌توانند از طریق تصاویر قدرتمند نیز بیان گردند. یک شعر خوب اغلب از تصاویر شفاف، به یاد ماندنی و واقعی استفاده می‌کند تا نکته‌ای را برساند.

  1. حذف مطالب غیرضروری

  آیا تک تک کلمات، ویرگول‌ها و علامت‌های نقطه‌گذاری برای شعر شما لازم هستند – و هیچ تک فضایی به هدر نرفته است؟

  1. حذف اضافات (نه کم و نه زیاد)

  گاهی زیباترین اشعار دارای کیفیت بی‌نظیری هستند – آنها ایده ها و احساساتی را برمی‌انگیزند که دقیقا نمی‌توانند تشخیص داده شوند. یک شعر خوب، هجی کردن ذهنیت نویسنده بصورت سیاه و سفید نمی‌باشد.

  1. برانگیزاننده واکنش‌های احساسی خواننده

  پس از اینکه شما در یک شب شعر آزاد، شعر خود را بلند خواندید یا اینکه آن را با گروهی از نویسندگان به اشتراک گذاشتید، شدیدا احساس می‌کنید که خوانندگان شما واکنش خالصانه‌ای نسبت به کارتان داشته‌اند. آنها نمی‌گویند: "اوه، کار خوبی است"، بلکه می‌گویند: "این شعر باعث شد من بخواهم بگریم/ بخندم/ آواز بخوانم/ به چیزی مشت بزنم، اما به بهترین شکل ممکن".

  1. واکنش فکری قوی خواننده در برابر شعر

  برخی از اشعار لزوما به این معنی نیستند که یک واکنش حسی قوی و فوری را برانگیزند. در عوض، این اشعار از لحاظ ذهنی هفته‌ها در فکر خوانندگان باقی می‌مانند – درحالیکه در مغز آنان می‌پلکند و تمنا دارند که کشف شوند. احتمالا شعر شما باعث نمی‌شود که مردم همان لحظه که آن را خواندند گریه کنند، بلکه پیام نهفته در آن ماندگار می‌شود.

  ادامه مطلب...

  چرا اخذ مجوز توسط شخص حقیقی (هنرمندان) به راحتی امکان پذیر نیست؟

  منتشرشده در اخبار و مقالات

  • هر شخص در سال می تواند تنها برای سه آهنگ درخواست مجوز ارائه دهد. بدین ترتیب بنا بر گفته مدیر کل دفتر موسیقی، مسیر هموارتر، اقدام از طریق موسسات دارای مجوز می باشد.
  • برخی از مراحل دریافت مجوز، نیازمند حضور هنرمند در محل بوده که برای هنرمندان شهرستانی دشوار خواهد بود.
  • با توجه به پیچیدگی سامانه صدور مجوز، امکان ایجاد سردرگمی برای هنرمندان وجود دارد و زمان زیادی را باید صرف فعالیت‌های اداری و غیر هنری کنند.
  • قدرت نفوذ بیشتر موسسات فرهنگی هنری در بوروکراسی، موجب تسهیل روند اخذ مجوز و کاهش موانع موجود، در روند معمول خواهد شد.
  • اخذ مجوز با کمک موسسات، می‌تواند شامل پشتیبانی در نشر و یا برگزاری اجراهای صحنه ای باشد، که این امکان توسط شخص حقیقی مقدور نیست.
  ادامه مطلب...

  مزیت بهره‌مندی از مدیر موسیقی

  منتشرشده در اخبار و مقالات

  مزیت بهره‌مندی از مدیر موسیقی

  مدیر موسیقی مناسب در تیم، به اندازه داشتن نوازندگان مناسب مهم است. مدیر "مناسب" لزوما نباید شخصی با تجربه زیاد باشد. هرچند داشتن شخصی با روابط بالا خوب است، یک دوست با انگیزه نیز می‌تواند همراه خوبی باشد. حقیقت این است که داشتن یک مدیر گروه موسیقی مزایای زیادی را که شما ممکن است بدان‌ها نیاز داشته باشید، برایتان به همراه می‌آورد. برخی از مزیت‌های آوردن این عضو به درون تیم به شرح زیر می‌باشد.

  • عدم دسترسی ساده صنعت موسیقی به هنرمند

  به عنوان یک موسیقیدان، همیشه گرفتن تماس‌های تلفنی با روزنامه نگاران موسیقی، رادیو، لیبل‌ها و افراد دیگر در این مارکت – یا لااقل منتظر این ماندن که به شما زنگ بزنند – آسان نیست. برای یک مدیر موسیقی، کلنجار رفتن با این وظیفه، تا حدودی آسان‌تر می‌باشد. البته یک مدیر باتجربه با یک لیست روابط مهم می‌تواند این کار را فوق العاده راحت نماید، اما یک مدیر مشتاق اغلب می‌تواند کمی بیشتر از آنچه که شما به تنهایی می‌توانستید، به موفقیت دست یابد.

  چرا؟ دلیل این کار ساده است. افراد موجود در این صنعت، اغلب باید بحث‌های فوق‌العاده صریحی درباره موسیقی شما داشته باشند که همیشه نمی‌خواهند چنین بحث‌هایی را با شما داشته باشند. بطور مثال، برای یک روزنامه نگار، خیلی آسان‌تر است که به مدیر شما بگوید: متاسفم، این را دوست ندارم و من در این باره چیزی نمی‌نویسم، تا اینکه این چیزها را مستقیما به شما بگوید. بنابراین، آنها تماس‌های شما را نادیده می‌گیرند. لیبل‌ها و نمایندگی‌ها نیز به همین ترتیب. آنها اغلب نمی‌خواهند تا چنین مکالماتی را با شما داشته باشند، هم به این خاطر که می‌توانند ناخوشایند باشند و هم به این علت که موزیسین‌ها همیشه به سادگی کنار نمی‌کشند. این ممکن است منصفانه به نظر نرسد، اما واقعیت همین است.

  • افزایش اعتبار

  این نیز با مزیت اول در یک راستا می‌باشد. داشتن یک مدیر اغلب می‌تواند به آنچه که شما انجام می‌دهید جدیتی ببخشد که بیشتر از آنچه که شما به تنهایی بدست می‌آورید، برجسته می‌باشد. این نشان می‌دهد شما شخصی را متقاعد ساخته‌اید تا با شما وارد کسب و کار شود، که همیشه ورود به این کار برای دیگران را نیز آسان‌تر می‌سازد.

  علاوه بر این، یک مدیر میزان مشخصی از حرفه‌ای بودن را نشان می‌دهد – به بیان دیگر، مردم تصور می‌کنند که یک مدیر قبل از یک موسیقیدان به ایمیلها و تماسهای تلفنی پاسخ می‌دهد.

  • تمرکز مطلق روی موسیقی

  شما می‌دانید که وقتی سعی دارید همه کارها را خودتان به تنهایی انجام دهید، زندگی چگونه است. شما باید با سالن‌ها تماس بگیرید، به روزنامه نگاران ایمیل بزنید، با طراحان صحبت کنید، به امور مربوط به رسانه‌های اجتماعی خود رسیدگی کنید، به تماس‌های تلفنی پاسخ دهید، به ایمیل‌ها پاسخ دهید و تمام این کارها قبل از این هستند که شما در واقع تمرین و نوشتن موسیقی را آغاز کنید. داشتن یک مدیر شما را آزاد می‌سازد تا اجازه داشته باشید کارتان (یعنی موسیقیدان بودن) را انجام دهید. تصور کنید که اگر قرار بود موسیقی را انجام دهید، چقدر بیشتر می‌توانستید در موسیقی خود پیشرفت نمایید؟ یک مدیر می‌تواند این کار را عملی سازد.

   

  ادامه مطلب...

  تهیه کننده (کارگردان) موسیقی

  منتشرشده در اخبار و مقالات

   تهیه کننده (کارگردان) موسیقی کیست؟

   تهیه کننده موسیقی کسی است که اطمینان حاصل می‌کند، در زمان ضبط یک ترانه یا ساخت، نتیجه نهایی به خوبی است که باید باشد. او تضمین خواهد کرد که یک ترانه به خوبی تولید و ضبط شده است. این ممکن است به معنی توصیه کردن به گروه موسیقی یا خواننده باشد، وقتی که به جنبه‌های خاصی از عملکرد و اجرای آنها مربوط می‌شود، یا اطمینان پیدا می‌کند که مهندس صدا به بهترین نحو ممکن کار خود را انجام می‌دهد.

  یک تهیه کننده موسیقی تمامی جوانب تولید استودیویی را درک کرده و در هنگام ضبط سازها و آواها، نیک می‌داند که چه می‌خواهد.

  این شغل ممکن است به اندازه گوش کردن و سر تایید تکان دادن انفعالی، قرار دادن میکروفون‌ها و حتی حمل یک تخته آکوستیک باشد. تهیه کننده موسیقی بیشتر شبیه به یک کارگردان فیلم است، با این امید بر تمامی جزییات نظارت دارد که یک نمایش یا فیلم پر فروش را تولید نماید.

   تهیه کنندگی (کارگردانی) موسیقی چیست؟

  تهیه کنندگی موسیقی، چشم اندازی برای صدای کلی (تجسم و تصویرسازی نتیجه نهایی) یک رکورد یا آلبوم می‌باشد. بنابراین تهیه‌کنندگان باید قادر به شنیدن، تجربه کردن و کنکاش درمورد تمامی جوانب موسیقی باشند. از آنجا که می‌توانند مجموعه مختلفی از مهارت‌ها داشته باشند، نقش‌های احتمالی متعددی وجود دارد که تهیه‌کنندگان می‌توانند بازی نمایند. برخی از آنها عبارتند از:

  مهندس صدا  مسئول جنبه‌های فنی ضبط و میکس آهنگ‌ها است.

  آهنگساز موسیقی اصلی را نوشته و هدایت می کند.

  تنظیم کننده بر پایه قوانین کنترپوئن و هارمونی، چیدمان سازها، جمله‌بندی اثر و لحن نت‌ها را مشخص می‌کند.

  نوازنده آلات موسیقی را نواخته یا بخش‌های آوایی یک آهنگ را به اجرا در می‌آورد.

  مدیر موسیقی مسئول اطمینان حاصل کردن از این است که آلبوم تولید شود؛ از بکارگیری افراد مناسب گرفته تا به سرانجام رساندن کار و تضمین اینکه تمام کارها در موعدهای مقرر خود انجام شده‌اند.

  ریمیکسر بخش‌هایی از یک ضبط را جدا می‌کند تا با آنها نسخه جدیدی بسازد.

  مربی بطور انفعالی به دنبال یک هنرمند بوده و به او کمک می‌کند تا درباره ضبط تصمیم گیری کند.

  مهارت یک تهیه کننده مستقیما به دانش فنی او درباره موسیقی، مثلا نواختن یک آلت موسیقی یا درک چگونگی عملکرد این فناوری مربوط نمی‌شود، هرچند این‌ها کمک بزرگی محسوب می‌شوند. نقش اصلی او نظارت بر کل تولید یک آلبوم، از کار کردن با مهندسین صدا، مدیران، ترانه سرایان و هنرمندان گرفته، تا ایجاد محیط منسجمی که همه دست‌ اندرکاران بتوانند با هم در آن کار نموده و آلبومی را تولید کنند که همه را به هیجان آورد، می‌باشد. مهمتر از همه اینکه، تهیه کننده مسئول تولید اثر با کیفیت و قابل رقابت در بازار است.

   

  ادامه مطلب...

  مدیر موسیقی

  منتشرشده در اخبار و مقالات

  مدیر موسیقی

  مدیر موسیقی کسی است که با هنرمندی از صنعت موسیقی روز و در آمیختن آن با شناختی که از جامعه و رفتار اجتماعی دارد و همچنین نظم لازم؛ نقش هدایتگر را ایفا می‌کند.

  نقش مدیر موسیقی

  یک مدیر موسیقی خوب و کاردان می‌تواند بسیار منشا اثر بوده و راه رسیدن به هدف را کوتاه و هموار سازد. او می‌تواند با گرد هم آوردن یک تیم کارآمد و به نتیجه رساندن پروژه‌های سالم و موفق، هنرمند و کمپانی‌های مرتبط را به مقصد برساند.

  توانایی‌های یک مدیر موسیقی

  تولید آهنگ‌هایی که در رده ده آهنگ برتر (Top Ten) قرار داشته باشند، تا حضور در جشنواره گلاستونبری (Glastonbury) که نیازمند هماهنگی‌های بسیار و گذر از مراحل دشوار و زمانبر است. مراحلی مانند توافق با افراد و سازمان‌های ذیربط و هماهنگ‌ شدن با آژانس‌های تبلیغاتی و کشف استعداد و ...

  وظایف مدیر موسیقی

  نخستین وظیفه یک مدیر موسیقی این است که بداند هنرمندی که وی را برای مدیریت کار خود برگزیده (مشتری) در چه مرحله‌ای از موقعیت حرفه‌ای خود قرار دارد و گام بعدی بهره بردن از همه توانایی موسیقیایی و اجرایی و رساندن آن به ایجاد و بدست آوردن درآمد مناسب است.

  برای یک مدیر موسیقی هوشمند و باتجربه، تفاوتی میان کار با خواننده‌ای ناشناخته و خواننده‌ای که به یک سلبریتی تبدیل شده، وجود ندارد و کار با هر دو اینها را با مدیریت و هوشیاری، پیشگیری می‌کند. در این میان توجه ویژه به خوانندگان و مخاطبان آنها می‌تواند یکی از رموز موفقیت باشد.

  پژوهش در زمینه‌هایی مانند مارکت آن نوع موسیقی که قرار است در آن وارد شود، شناخت عوامل موثر در موفقیت (از ترویج‌کنندگان و ناشران بزرگ گرفته تا کمپانی‌های ضبط)، ساختار و میزان موفقیت و درآمد آنها بسیار حائز اهمیت است.

  آشنایی با کمپانی‌های شکست خورده و ناموفق و شناخت دلایل به بن‌بست رسیدن آنها نیز می‌تواند بسیار سودمند باشد.

  امروزه بهره بردن از شبکه‌های اجتماعی یکی از راه‌های بسیار خوب برای شناخت سازمان‌ها و کسانی است که همسو با ما تلاش می‌کنند و یا دوستدار و خواستار پیشرفت این سبک از موسیقی هستند و در این ارتباط دوسویه و بی‌واسطه، هم می‌توان دوستان بسیاری داشت و هم به تبادل اطلاعات در کوتاه‌ترین زمان پرداخت.

  ادامه مطلب...
  عضو این خبرخوان RSS شوید

  logo-samandehi