How to design an album cover; general guide (2)

  اجزای کلیدی طراحی آلبوم

  المان های متعددی در طراحی جلد آلبوم نقش دارند، از رنگ و تصویر روی جلد اصلی تا نوشته و فونت در پشت آلبوم. جدا کردن هر بخش از یکدیگر به شما کمک می کند به جای غرق شدن یک باره در روند کلی طراحی، قدم به قدم هر کاری را به انجام برسانید.

  2album cover design02

  رنگ

  انتخاب رنگ یک جنبه ی مهم از هر روند طراحی است، برای جلد آلبوم هم این موضوع صادق است. حتی یک جلد کاملا سیاه و سفید هم نشان دهنده ی تصمیمی فکر شده است؛ این جلد احساس متفاوتی را از یک جلد پر رنگ و لعاب برمی انگیزد، مگر نه؟

  ما راه های مختلفی را را نشان می دهیم تا با وجود رنگ های بی شمار که در طیف رنگها برای انتخاب وجود دارد، کمکتان کنیم تا تا رنگ هایی را که می خواهید در طراحی خودتان استفاه کنید، بشناسید.

  روانشناسی رنگ

  رنگ، خیلی بیشتر از آنچه به چشم می آید، مفهوم در خود جای میدهد. توضیح سریع و مختصر این که، رنگ می تواند کاری کند که به ما یک احساس خاص را القا کند. رنگ، وابستگی عاطفی ایجاد می کند، و به همین دلیل است که کمپانی ها از یک سری رنگ مشخص در لوگو  یا بسته بندی خود استفاده می کنند. همین مطلب درمورد جلد آلبوم ها هم صادق است، چون به عنوان یه موزیسین می خواهید به مخاطب احساس خاصی پس از شنیدن آلبومتان دست بدهد. جلد آلبوم –که ارائه ای تصویری از موسیقی شماست- به شما اجازه می دهد تا همان حس را از راهی دیگر ایجاد کنید. به عنوان مثال، اگر می خواهید به مخاطبتان حین شنیدن آلبوم احساس شادی و بازیگوشی دست دهد، شاید بخواهید در انتخاب رنگ جلد بیشتر به سمت زرد و نارنجی بروید. برای موسیقی آرام تر و غم انگیز و وهم آلود تر، رنگ های تیره تر به خصوص آبی تیره و خاکستری به شما کمک می کند تا همان حال و هوا را در جلد آلبوم هم داشته باشید.

  2album cover design033 2album cover design032 2album cover design031

  طیف رنگی

  اگر رنگی را که می خواهید در جلد آلبومتان استفاده کنید شناسایی کردید، شاید بخواهید که فقط از همان در کل روند طراحی استفاده کنید؛ اگر برای بیتلز در آلبوم “سفید” کارساز بود، برای شما هم می شود. ولی شاید شما به دنبال یک جلد مینیمال تک رنگ نباشید. خوشبختانه، تئوری رنگ ها، رنگ های مکمل را شناسایی کرده تا به شما کمک کند رنگ های دوم و سوم را انتخاب کنید تا رنگ غالب را تکمیل کند.

  تک رنگ بودن اساسا به این معنا است که کلا از یکرنگ استفاده شود،  اما این یک رنگ می تواند با درجه تیرگی های مختلف استفاده شود تا عمق بیشتری در کار ایجاد شود. حس غالب جلد تک رنگ، نوعی سادگی و مینیمالیسم است. می تواند احساس خاصی را برانگیزد، و یا می تواند راهی باشد تا موزیسین از طریق آن کاری کد که موسیقی خودش حرفش را بزند. در کل این انتخاب می تواند انتخاب جسورانه ای باشد.

  2album cover design043 2album cover design042 2album cover design041

  احتمالا قبلا چرخه ی رنگ را دیده اید، که اتفاقا منبع خوبی برای انتخاب رنگ هایی است که همنشینی خوبی با هم دارند. در مورد رنگ های مکمل قانون این است که رنگ هایی که در چرخه روبروی همدیگر قرار دارند، بیشترین همنشینی را با هم دارند. بنابراین اگر رنگ انتخابی شما زرد باشد، طبیعتا بنفش بیشترین همخوانی را دارد. رنگ های مکمل موجب بروز بیشترین جلوه ی همدیگر می شوند و یک جلد آلبوم پرانرژی و پویا را شکل می دهند.

  شما رنگ های مشابه را هم می توانید انتخاب کنید؛ رنگ هایی که در چرخه نزدیک به هم هستند، بنابراین این رنگ ها طبیعتا با هم هارمونی دارند. این انتخاب به کار شما عمق بیشتری –بیشتر از انتخاب جلد تک رنگ- می دهد، اما در عین حال این رنگ ها می توانند با یکدیگر ترکیب شوند، بنابراین ممکن است به اندازه ی جلدی با رنگ های مکمل جلوه نداشته باشد.

  راه دیگر انتخاب رنگ های سه گانه است، که این سه رنگ با فواصل برابر از هم روی سه نقطه از چرخه ی رنگ قرار گرفته اند. این رنگ ها بیشتر از رنگ هایی که با یکدیگر هارمونی دارند همدیگر را شاخص می کنند، اما اگر می خواهید مطابق روانشناسی رنگ انتخاب کنید، این رنگ ها ممکن است به خوبی کنار هم قرار نگیرند.

  2album cover design05

   

  علاوه بر کار کردن با طیف رنگی بالا، رنگ های نامرتبط هم می توانند انتخاب دیگر یک هنرمند باشند. به جای استفاده از رنگ هایی که با هم هارمونی دارند، می توانید از ترکیب های عجیب و غریب استفاده کنید، که احساسات متفاوتی را برمی انگیزند و به ارمغان می آورند. این انتخاب می تواند نشان دهنده ی عدم انطباق باشد که به نوعی از الهامات سایکدلیک سرچشمه می گیرد، و یا این که به سادگی مخاطب را شوکه کند. به برخورد رنگ ها در کاور آلبوم Foes  از گروه JETARTS نگاه کنید؛ به محض دیدنش شما را از نظر بصری شوکه می کند. البته که می خواهید به پرسش های خود در مورد هویت بازگردید و پیش از انتخاب ترکیب رنگ های خاص به این فکر کنید که می خواهید شنوندگان چه حسی دریافت کنند.

  تایپوگرافی

  2album cover design063 2album cover design062 2album cover design061

  دقیقا مثل رنگ ها، فونتی که برای جلد آلبومتان انتخاب می کنید هم می تواند با شخصیت گروه و موسیقی تان ارتباط برقرارکند. همچنین مهم است که جاهای مختلفی که می خواهید تایپوگرافی کار شود –مثل اسم آلبوم و اسم هنرمند، اسم آهنگ ها در پشت آلبوم و حتی قسمت داخلی جلد که به نوعی جلد دوم و در مجاورت پوشش اصلی آلبوم است-  فکر کنید.

  فونت های serif دم دست ترین فونت های موجود هستند. این فونت ها با پایه ی کوچکی که در انتهای حروف هست مشخص میشوند. این فونت ها بیشتر جدی و سنتی محسوب میشوند. Times new roman و cambria از این دسته هستند. بین این فونت ها و موسیقی کلاسیک، آکوستیک و اُپرا ارتباط خوبی برقرار میشود.

  فونت های san serif شبیه دسته ی بالا اما بدون پایه ی کوچک انتهای حروف هستند. Helvetica و ariel از این دسته هستند. این فونت ها عموما مدرن تر و ساده تر از دسته ی قبلی محسوب می شوند و با طیف وسیعی از سبک های موسیقی مثل موسیقی الکترونیک و ایندی راک ارتباط برقرار می کنند و انتخاب راحتی است.

  2album cover design07

   

  فونت های script فونت های روانی هستند که شبیه به دستخط نوشتاری اند. طیف این فونت ها از سنتی و پر آب و تاب تا سرزنده و حتی آشفته گسترده است و این گستردگی نشان می دهد که می توان از آن ها برای برانگیختن احساسات مختلف استفاده کرد. ازفونت های script برای دسته ی گسترده ای از موسیقی ها استفاده می شوند؛  مثلا فونت های آشفته و شلوغتر میتوانند برای سبک آلترناتیو راک استفاده شوند، و یک فونت مختصر و دقیق می تواند برای آلبوم انفرادی یک هنرمند معاصر مناسب باشد.

  فونت های display همانطور که از نامشان پیداست، بیشتر تزئینی و با هدف نمایشی بودن هستند. به این فونت ها عنوان فونت ها کتابی هم اطلاق می شود و روی جلد کتاب ها و یا تیترها یافت می شوند. برای این دسته هم مثل دسته script، تنوع کاربری وجود دارد. فونت های گوتیک عموما برای آلبومهای هوی متال استفاده می شوند و و یک فونت جال و فانتزی حبابی هم انتخاب مناسبی برای آلبوم کودکان است.

  چون باید در نقاط مختلفی از جلد آلبومتان از نوشته استفاده کنید، می توانید از ترکیب چند فونت هم بهره ببرید. به عنوان مثال، می توانید از فونت script یا display برای عنوان آلبوم و اسم گروه استفاده کنید، و از یک فونت که خواندنش راحت تر است برای اسم آهنگ ها و سایر اطلاعات مربوطه استفاده کنید. تایپوگرافی جلد جلو می تواند هنری تر از تایپوگرافی جلد پشت-که خوانا بودن مهم تر است- باشد.

  تصویرها و سبک کلی

  2album cover design083 2album cover design082 2album cover design081

   

  بعد از موضوع رنگ ها و تایپوگرافی، مبحث تصاویر جنبه ای مهم از طراحی جلد آلبوم است. موزیسین ها برای جلد معمولا از عکس گروه یا هنرمند آلبوم استفاده میکنند، اما تقریبا هر کاری ممکن است؛ از گرافک های انتزاعی تا طراحی و کلاژ.

  کمی در مورد روانشناسی رنگ ها صحبت کردیم، باید بدانیم که در مورد تصویر هم این موضوع صدق می کند. تصاویر از صورت –چه عکس باشد چه نقاشی- بیشتر از عکس های دیگر به چشم می آیند. اگر در تلاشید که توجه یک شنونده ی احتمالی را جلب کنید، انتخاب یک تصویر از صورت، به همراه انتخاب رنگ و فونت مناسب، می تواند این اطمینان را به شما بدهد که کارتان مورد توجه قرار خواهد گرفت. چهره ها، احساسات را هم منتقل می کنند که می تواند بر مود و حس و حال شنونده تاثیر بگذارند. این موضوع می تواند به انتقال حسی که می خواهید شنونده از کار شما بگیرد کمک کند.

  و یک نکته ی مهم و قانونی: اگر تصمیم گرفتید که از عکس یا کار هنری ای برای جلد آلبومتان استفاده کنید، مطمئن شوید که حقوق تصویر را دریافت کرده اید.

  هر کار گرافیکی ای که برای جلد آلبوم استفاده می شود باید با محتوای درون آن ارتباط برقرار کند، بنابراین مهم است که آن ها را با فکر انتخاب کنید. یک تصویر آبرنگی نقاشی شده از طبیعت ممکن از با موسیقی آرام بی کلام ارتباط خوبی برقرار کند، در حالی که استفاده ی آن روی جلد یک آلبوم الکترونیک رقصی ممکن است احساسات متناقضی را برانگیزد. به طریق مشابه، استفاده نکردن از هیچ گونه کار گرافیکی هم باید فکر شده باشد، نه این که مشخصا نتوانسته اید چیزی برای کارتان انتخاب کنید.

  مینیمالیسم هم می تواند بیانگر ایده ای برای جلد آلبوم باشد. ساده بودن طراحی جلد به شما این امکان را می دهد تا کاملا روی موسیقی تمرکز کنید. مینیمالیسم چیزی است که بستگی به مد ندارد بنابراین راه خوبی است که بتوانید متفاوت باشید؛ شاید بخواهید جلد آلبوم را کاملا مشکی انتخاب کنید و به جای استفاده از نوشته ی سفید، از نوشته هایی با یک طیف رنگارنگ استفاده کنید.

  همان طور که در بالا نشان داده شده، طراح Creative Spirit از گرافیک ساده یک میکروفون قدیمی استفاده کرده و آن را به رنگ صورتی خاصی درآورده و سپس آن را روی بک گراندی به رنگ سبز نعنایی قرار داده. با وجود اینکه این طرح کاملا مینیمالیستی است، رنگ هایی که طراح انتخاب کرده باعث شده جلد، با وجود این که کاملا متعادل و ساده است، چشمگیر به نظر بیاید. برای جلد بعدی، طراح Edina از نام آلبوم که From Scratch است استفاده کرده و آثار خراش را نقطه کانونی این جلد کاملا مینیمال قرار داده.

  2album cover design09

   

  استایل کلی جلد آلبوم شما، شامل ترکیبی از رنگ، تصویر و تایپوگرافی است. این سه المان باید در نهایت هماهنگی با هم کار کنند تا نتیجه دلخواه به دست بیاید. با یادآوری سوال هایی که در مورد هویت کاری تان مطرح کرده بودید و همچنین منابع الهامتان، باید این نکته را حس کنید که روند طراحی تان در راستای آن تمرینات است.

  جزئیات را فراموش نکنید

  2album cover design10

   

  حین طراحی، هیچ اشکالی ندارد که در این روند غرق شوید؛ لذت بخش هم خواهد بود! اما وقتی که  هیجان طراحی از سرتان افتاد، مطمئن شوید که هیچ کدام از جزئیاتی که باید به آنها توجه کنید را فراموش نکرده اید.

  • نام گروه و نام آلبوم

  حتما نیازی نیست که اسم گروه و یا اسم آلبوم را روی جلد ذکر کنید، ولی این دو حتما باید روی نوار باریک کنار بسته بندی قرار بگیرند. گاهی اوقات اسم گروه و یا آلبوم گام اول طراحی جلد بوده، در این مواقع نیاز است که این نام مشخص باشد. یک دلیل که این روزها باعث شده اسم ها رو جلد نباشند این است که شنونده ها بیشتر از سایت های آنلاین پخش موسیقی استفاده می کنند که در این سایت ها، نام گروه، آلبوم و آهنگ کنار تصویر کوچک آلبوم نقش می بندد.  بنابراین اگر گرافیک برایتان مهم است، می توانید با قرار ندادن اسامی روی جلد، جای کار بیشتری داشته باشید. این راه جل برای آلبوم هایی که به صورت آنلاین منتشر می شوند ایده ی بسیار خوبی است.

  • نام آهنگ ها

  جلد پشتی آلبوم حتما باید شامل اسامی آهنگ های آلبوم باشد. با وجود این که تایپوگرافی این بخش می تواند متفاوت از جلد اصلی باشد، اما همچنان باید استایل کلی آن را رعایت کند و همچنین خواندنش هم آسان باشد.

  2album cover design11

   

  • اطلاعات حقوقی و مجوز

  مطمئن شوید که روی جلد پشت و یا جلد داخلی حتما فضایی برای درج اطلاعات حقوقی و مجوز در نظر می گیرید.

  • به روز بودن از نظر اینترنتی

  با میل خود برای قرار دادن لوگوهای شبکه های اجتماعی که در آن فعال هستید، روی جلد، شدیدا مقاومت کنید. با وجود این که توییتر، اینستاگرام و فیس بوک این روزها کاملا فراگیر هستند، چه کسی می داند پنج، ده و یا حتی بیست سال بعد چه شبکه های اجتماعی ای مد باشند. اگر از این لوگوها  و نشانه ها استفاده کنید به نوعی روی آن تاریخ انقضا می گذارید. اگر حتما می خواهید شنوندگان را از شبکه های اجتماعی گروه باخبر کنید، رو جلد پشت و یا حاشیه باریک کنار جلد این کار را انجام دهید.

  • جلد داخلی

  با وجود این که از نظر تکنیکی جلد داخلی بخشی از جلد جلوی آلبوم محسوب نمی شود، این بخش هم باید با فکر طراحی شود و از نظر استایل با کاور اصلی هماهنگ باشد تا به نوعی ادامه ی آن باشد. باید از فونت های مشابه جلد اصلی برای نوشتن متن شعرها و اطلاعات گروه استفاده کنید و طیف رنگی این قسمت هم در راستای طیف بقیه جلد باشد.

  بزرگ، و کوچک فکر کنید.

  طراحی جلد آلبوم در سال ۲۰۱۷ مثل طراحی آن در سال ۱۹۷۷ نیست. وقتی به طراحی فکر می کنید باید به فرمت های مختلف فکر کنید. به طور مثال اگر قرار است موسیقی خورد را روی یک صفحه منتشر کنید، باید به این فکر کنید که چیزی که طراحی می کنید در آن اندازه چطور به نظر می رسد، همین طور اگر قرار باید که یه سی.دی منتظر کنید. همچنین باید به این فکر کنید که جلد شما در اندازه ی بند انگشتی وب سایت ها چطور به نظر می رسد، چون احتمالا مردم قرار است روی آی تیونز، اسپاتیفای، پاندورا و سایر پلتفرم های اینترنتی آن را بشوند. تصویر نباید بیننده را گیج کند و یا دریافتش برای او سخت باشد.

  پیدا کردن طراح مناسب

  حال که به مسایا هویتی گروهاتان و بقیه ی ویژگی هاییکه دوست دارید استایل شما باید فکر کرده اید، زمان آن استکه یک گرافیست استخدام کنید. با وجود این که ممکن است نگران باشید که مسئولیت چنین کاری به فرد دیگری بسپارید، یک گرافیست حرفه ای نه تنها ظرفیت و تجربه ی بالایی در تصویرسازی و گرافیک دارد، بلکه مطمئنتان می کند که ایده هایتان به بهترین شکل نشان داده می شوند. آن ها می دانند که امکان چه کاری وجود دارد، چه چیزی عالی به نظر خواهید رسید، و چه چیزی کافی و تاثیرگذار است. با وجود این که کار دست خودتان جای خودش را دارد، سرمایه گذاری رو یک جلد عالی شما را مطمئن خواهد کرد که بهترین چیز ممکن را در معرض دید گذاشته اید.

  ارتباط درست بین شما و طراحتان ضروری است، بنابراین بسیار مهم است که نیازها و خواسته های خود را درست انتقال بدهید. اگر شما چیزهایی که به دنبالشان هستید را به خوبی بیان کنید، یک طراح حرفه ای برای شما به نتیجه درست خواهد رسید.

  طراحتان پرچم قرمز نشان می دهد؟ طراح شما نسبت به هنر و ایده های شما مشتاق تر است تا ایده های شما. درست است که اگر افکار و ایده های شما با راهنمایی های هنرمندانه هدایت شود بهتر است، اما مهم این است که نگذارید که پروژه تان از هسته ی اصلی چیزی که موسیقی تان را تشکیل می دهد فاصله بگیرد. باید با هم کار کنید با مطمئن شوید به نتیجه ای دست پیدا می کنید که خوشحالتان خواهد کرد.

  2album cover design12

   

  اصالت مهم است. شما الهام های خود را با طراحتان به اشتراک می گذارید،اما در عین حال می خواهید که خاص و مشخص هم باشید. بنابراین پذیرای پیشنهادها باشید و مطمئن شوید که طراحتان می تواند در عین تولید پدیده ای جدید و تازه، از الهام ها و افکار شما استفاده کند.

  یک راه خوب برای این که به جلد مورد علاقه خودتان برسید این است که برای طراحی آن یک مسابقه برگزار کنید. این اتفاق به شما اجازه می دهد طراحی های مختلف را ببینید و از نظراتی که برایتان کاربردی است بهره مند شوید.

  گام بعدی چیست؟

  حال که جلد آلبومتان طراحی و آماده شد، موسیقی شما آماده است که شونده هایتان را متحیر کند و برایتان طرفداران جدید به ارمغان بیاورد. فرقی نمی کند که آلبومتان را فقط اینترنتی منتظر می کنید و یا نسخه ی فیزیکی هم خواهد داشت، جلد آلبوم شما جمعیت را به سوی خود جذب خواهد کرد. موفق باشید!

  مترجم: الهام فلاحی

  Newsletter
  Subscribe for latest news, articles and offers...

  logo-samandehi

  Copyright © 2019 IranMojavez.com

  Designed by HimanPars.ir

  iran mojavez whatsapp iran mojavez facebook iran mojavez aparat iran mojavez instagram iran mojavez telegram iran mojavez youtube iran mojavez soundcloud iran mojavez twitter iran mojavez linkedin iran mojavez tumblr iran mojavez odnoklassniki