منظور از رکورد لیبل در صنعت موسیقی چیست؟

  منظور از رکورد لیبل در صنعت موسیقی چیست؟ منظور از رکورد لیبل در صنعت موسیقی چیست؟

  منظور از رکورد لیبل در صنعت موسیقی چیست؟

       رکورد لیبل (Record Label) یا ناشر موسیقی به شرکت‌های تجاری با زمینه فعالیت نشر، بازاریابی موسیقی و کشف استعداد های این حوزه گفته می‌شود .منظور از بازاریابی در موسیقی بیشتر جذب مخاطب برای هنرمندان و کسب درآمد از این راه بوده، که شامل برندینگ هنری و گسترش پایگاه طرفداران هنرمند یا FanBase می شود.

       وظیفه رکورد لیبل‌ها در جهان بسیار گسترده است، ابتدا باید به دنبال کشف استعداد باشند پس از آن آموزش‌های لازم را به هنرمند تازه وارد خود بدهند، و در ادامه امکانات ساخت موسیقی را برایش فراهم کنند. پس از به پایان رسیدن مراحل ساخت موسیقی حال این خود کمپانی است که باید موزیک ساخته شده را ارزیابی کند و ببیند که استاندارهای لازم فراهم شده یا نه، سپس نوبت بازاریابی است. یعنی اثر در کدام منطقه جغرافیایی بیشتر می‌تواند مورد استقبال مخاطبین واقع شود؟

     پیش تر اشاره شد هر هنرمند جدا از اموری که در آن متخصص است نیازمند دیده شدن و رسید صدایش به گوش مردم است، که این وظیفه را رکورد لیبل انجام می‌دهد.

  • رکورد لیبل‌های بزرگ یا Big Three

       رکورد لیبل‌ها به سه دسته مستقل، محلی و چند ملیتی نام گذاری می شوند که از سال ۲۰۱۲ به بعد تنها از سه کمپانی (Universal Music Group)،   (Sony Music Entertainment) و  (Warner Music Group) به عنوان بزرگان صنعت موسیقی نام برده می‌شود. درسال ۲۰۱۴ بر پایه آمار انجمن موسیقی مستقل (Association of Independent Music) ۶۵ تا ۷۰ درصد از سهم بازار جهانی موسیقی متعلق به این سه کمپانی بوده است.

     رکورد لیبل‌ها اکثرا زیر نظر سازمانی تحت عنوان موزیک گروپ فعالیت می‌کنند. این موزیک گروپ‌ها هم از شرکت‌های خوشه‌ای یا کنگلومرا که به صورت شرکت‌های هُلدینگ (شرکتی که دارای شرکت‌های زیرمجموعه دیگر بوده و کنترل شرکت‌های زیرمجموعه مستقیماً زیر نظر مدیران و هیئت مدیره شرکت اصلی است) تشکیل شده اند. به عبارتی دیگر بیشتر رکورد لیبل‌ها زیر نظر سه کمپانی بزرگ صنعت موسیقی کار می‌کنند و به رکورد لیبل‌هایی که زیر نظر سه ابر شرکت یاد شده، فعالیت نمی کنند رکورد لیبل‌های مستقل می‌گویند.

  logo-samandehi